Lumenomierz – do czego służy?

Każdy elektryk pomiarowiec może poradzić sobie z wykonaniem podstawowych pomiarów elektrycznych w danej sieci. Rzecz jasna pomiary wykonuje się  z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Do wykonania pomiarów potrzebny jest także schemat instalacji elektrycznej, by móc w odpowiedni sposób zaplanować badania.

Czasami niezbędne jest skorzystanie z badań laboratoryjnych z wykorzystaniem znajdujących się tam urządzeń. Jednym z urządzeń laboratoryjnych jest lumenomierz.

Lumenomierz służy do pomiaru tak zwanego całkowitego strumienia świetlnego badanego źródła światła. Mówiąc w inny sposób jest to urządzenie, które bada całkowitą, emitowaną ilości światła przez dane źródło światła. Nazwa lumenomierz pochodzi od nazwy jednostki miary strumienia świetlnego, którą jest lumen. Pomiar dokonany przez lumenomierz połączony z pomiarem mocy czynnej daje możliwość określenia tak zwanej skuteczności świetlnej źródła.

Lumenomierz nie jest nowym urządzeniem i powstał już ponad sto lat temu. Co prawda zasada jego działania i wykonywania pomiarów przy jego pomocy się nie zmieniła, ale zmianie uległ przede wszystkim wygląd urządzenia.

W ostatnim czasie powstały innowacyjne lumenomierze, które znacznie ułatwiły pracę laboratoryjną. Dodatkową zaletą nowego modelu jest fakt, iż można przy jego pomocy dokonywać również pomiarów w terenie. Przy dawnej konstrukcji lumenomierza było to praktycznie nie możliwe. Obecnie lumenomierz można zastosować także do wyznaczania współczynników odbicia światła, przepuszczania i pochłaniania światła różnych materiałów. Daje to znacznie większe możliwości nie tylko dla pomiarowców, ale i także dla naukowców.